Bugun...
ÇELİK, KAYSERİ LİSESİ’NDE İNCEMELERDE BULUNDU
Tarih: 02-04-2015 20:15:00 + -


Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Milli Mücadele Müzesi olarak tefriş edilecek tarihi Kayseri Lisesi'nin, geçmişten geleceğe uzanan bir köprü olacağını söyledi.

ÇELİK, KAYSERİ LİSESİ’NDE İNCEMELERDE BULUNDU

           Geçmişin izleriyle günümüz teknolojisinin birlikte yansıtılacağı tarihi binadaki çalışmaları inceleyen ve ardından bir değerlendirme yapan Başkan Çelik,  bu müzeyle günümüz insanına milli mücadele ruhunu yansıtmayı hedeflediklerini kaydederek, "Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız Kültür Yolu projesinin en önemli duraklarından birisi de Kayseri Lisesi. Yüzyılı aşkın bir süre şehrin eğitim alanındaki en önemli kurumlarından birisi olan bu tarihi taş binayı Milli Mücadele Müzesi olarak düzenliyoruz. Binanın zemin katında tarihimizde önemli bir konuma sahip milli mücadele yıllarını canlandıracağız. Özellikle Sakarya Savaşı'na katılıp da şehit olan öğrencileri ön plana çıkarıyoruz. Çok farklı sunum teknikleriyle hem görsel olarak hem dijital ortamda vatandaşlarımıza burayı gezdireceğiz. Ayrıca Kayseri Lisesi'nde okuyan ve mezun olan devlet adamlarımız, cumhurbaşkanlarımız ve ünlülerimiz var. Bunların canlandırılacağı bir sınıfımız olacak. Üst katta da geçici sergilerin açılabileceği bir salon yer alacak. Yanımızdaki Kiçikapı Meydanı ve karşıdaki eski kiliseyle birlikte burası, Kültür Yolu'nun da önemli bir noktası olacak. Ayrıca lisenin arkasındaki Kayseri Mahallesi ile de bir bütünlük oluşturacak" dedi.
               Proje kapsamında bir alış veriş mekânı ile kafeterya da yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Çelik, "Müzeyi gezmeye gelenlerin almak isteyecekleri hediyelik eşyaların satıldığı bir reyon ile çay-kahve içip dinlenebilecekleri bir de kafeterya yapıyoruz. Burası aynı zamanda halka açık da bir mekân olacak ve bölgeyi canlandıracak. Şehrimizin kültür-sanat hayatına çok büyük renk katacak bu tarihi müzeyi sonbaharda hizmete açmayı planlıyoruz inşallah" diye konuştu.

 
Bu haber 7944 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR