Bugun...
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
Tarih: 15-05-2019 10:27:00 Güncelleme: 15-05-2019 10:42:00 + -BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

            65 YAŞ ÜSTÜNE AYDA 100 BİLET SINIRLAMASI GELDİ
           
SUYA ZAM YOK

  Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kasım 2018’den bu yana artırılmayan su ücretlerine önümüzdeki dönemde de zam yapılmaması kararı aldıklarını belirterek konutlarla arasında çok fark olan iş yerlerinin su ücretlerinde de yüzde 25 indirim yaptıklarını söyledi.  Mecliste ayrıca 65 yaş üstüne ayda 100 bilet sınırlaması getirildi. Bundan böyle ücretsiz paso kullanan 65 yaş üstüler ayda 100 bilet kullanabilecek.
   Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısını Başkan Memduh Büyükkılıç yönetiminde yaptı. Toplantıda 49 madde görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın durumu da görüşüldü.
   Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Ferhat Bingöl, 65 yaş üstü ücretsiz kartların toplu taşıma sisteminin yüzde 12’sini oluşturduğunu söyledi. Ücretsiz kartı bulunan 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan yüzde 94’ünün günlük aylık 60 biniş altında toplu taşımadan yararlandığını dile getiren Bingöl, yüzde 6’sında ise suiistimal olduğunu, kartları farklı kişilerin kullandığını ve bu durumun da belediyeye aylık 70 bin TL zarar verdiğini söyledi. Açıklamalar doğrultusunda usulsüz kullanımın önüne geçilmesi ve işletmeciliğin sürdürülebilirliği için 65 yaş kartlarının aylık 100 binişle sınırlandırılması teklifi ele alındı. Teklif tüm meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.
   Meclis toplantısında Türk İş’in Kayserili eski Genel Başkanı,  merhum Mustafa Kumlu’nun eşi Sevim Kumlu ve ailesi tarafından Mustafa Kumlu adına yaptırılmak istenen Yaşlı Yaşam Merkezi için bağış talebi de görüşülerek karara bağlandı.
    Meclisin sonlarında toplanan KASKİ Genel Kurulunda ise içme suyu ücret tarifesi de görüşülerek karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, konutların içme suyu ücretlerine zam yapmama, iş yerlerinin ücretlerinde ise yüzde 25 indirim yönünde karar aldıklarını ifade ederek bu kararla ilgili teklifi genel kurul üyelerinin onayına sundu. Karar, oybirliği ile kabul edildi. Kasım 2018’deki Genel Kuruldan bu yana TEFE ve TÜFE’nin sabitlenmesi nedeniyle artırılmayan su ücretlerinin önümüzdeki dönemde de artırılmamasına karar verildi. Meskenlerde su ücretlerine zam yapılmazken iş yerlerinde de indirime gidildi. Meskenlerde 3,94 TL iken iş yerlerinde 7,88 TL olan su ücretleri, iş yerlerinde yüzde 25 indirime gidilerek 7,88 TL’den 5,91 TL’ye çekildi.

KASKİ Genel Kurulu’nda ayrıca 11 ilçe ile ilgili yönetmelik de hazırlanarak, imar barışından faydalanılan ve yeni yapılan evlere su bağlantısı sırasında alınan bağlantı ücretlerinde de indirim yapılmasına karar verildi.
   Haber: Mehmet Yılmaz

 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 294 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR