Bugun...
BİN KİŞİLİK RECEP MAMUR SAHABİYE CAMİİ’NİN TEMELİ ATILDI
Tarih: 12-03-2018 10:30:00 + -BİN KİŞİLİK RECEP MAMUR SAHABİYE CAMİİ’NİN TEMELİ ATILDI

   Sahabiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapımına başlanacak olan bin kişilik Recep Mamur Sahabiye Camii ile 36 derslikli ilkokul binasının temeli düzenlenen törenle atıldı. 
   Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik törende yaptığı konuşmada,  Sahabiye’nin Kayseri’nin geleceğine ve gelecek nesillerimize en büyük armağan olacağını belirtti. Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’nin en komplike kentsel dönüşüm projelerinden birisi olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Ankara’da Kızılay ve Ulus, İstanbul’da Taksim ne anlam ifade ediyorsa Kayseri’de de Sahabiye aynı anlamı ifade ediyor. Böylesine önemli bir alanda yapacağımız dönüşüm ve bu alanda temelini atacağımız sosyal donatılar Kayseri’nin geleceğine bırakacağımız en önemli miras olacaktır” dedi.
   Vali Süleyman Kamçı'da Recep Mamur’a teşekkür ederek, deprem ülkesi olan Türkiye için kentsel dönüşüm projelerinin önemine değindi. Geçen yüzyılda Türkiye’de 90’a yakın depremin meydana geldiğini belirten Vali Kamçı, “Ayrıca eski yapılar insan yaşamı için gerekli artları ihtiva etmemektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda 2012 yılında ilgili yasa çıkarılmış, ülkemizde kentsel dönüşüm seferberlik haline gelmiştir. Bu kapsamda 2016 yılında başlatılan Sahabiye Kentsel Dönüşüm projemiz mali büyüklüğü, süresiyle şehrin bütününü etkileyecek bir proje olarak ilimiz için son derece önemlidir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Sayın Bakanımız olmak üzere, Büyükşehrimize ve hayırseverlerimize teşekkür ediyor ve projenin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
   Temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de sözlerine Sahabiye Recep Mamur Camii’ni yaptıracak olan Recep Mamur’dan bahsederek başladı. Bakan Özhaseki, Recep Mamur ve eski okulu yaptıran Şükrü Malaz ile diğer hayırseverlere teşekkürlerini ifade etti. Konuşmasında kentsel dönüşümün önemi üzerinde de duran Bakan Özhaseki, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin zaman zaman depremler nedeniyle büyük acılar yaşadığını ifade eden Bakan Özhaseki, depremle savaşılamayacağını belirtti ve depreme hazırlanılması gerektiğini kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, bu nedenlerle kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu vurguladı.  Konuşmaların ardından İl Müftüsü Şahin Güven'in dualarıyla okul ve caminin temelleri atıldı.
   Haber Merkezi
Bu haber 392 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ