Bugun...
BAŞKAN ÇELİK: “MÜSLÜMANLAR SESSİZ, FİLİSTİN YALNIZ DEĞİLDİR”
Tarih: 16-05-2018 10:45:00 + -	BAŞKAN ÇELİK: “MÜSLÜMANLAR SESSİZ, FİLİSTİN YALNIZ DEĞİLDİR”

            KAYSERİ'DE AMERİKA VE İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

            AHMET TAŞ: KUDÜS VAZGEÇİLMEZ ÇİZGİMİZDİR

 

Kayseri'de bir araya gelen Siyasi Partilerin İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile Belediyeler, İsrail’i Müslümanlara uyguladığı şiddet, ABD’yi ise Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etti. Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalık "Katil İsrail işbirlikçi ABD", "Kahrolsun İsrail", "Kahrolsun Amerika" Hamas'a selam, direnişe devam", "Mescid-i Aksa onurumuzdur", "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", şeklinde İsrail aleyhine sloganlar attı. Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, zalimin karşısında asla sessiz kalmayacaklarını söyledi.

            Kayseri-Filistin Kardeşlik Platformu adına bir açıklama yapan Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Taş,  "15 Mayıs 1948 tarihi Filistin halkının ’Büyük felaket’ günüdür dedi. Taş, Siyonistlerin Filistin topraklarının önemli bir kısmına el koyduğu ve kanlı bir tehcir süreciyle yüz binlerce Filistinli’yi vatanlarından çıkardığı gündür. İsrail’in kuruluşuyla başlamış büyük bir trajedinin adı olan Nekbe, terör rejimi İsrail tarafından öldürülen, işkence gören, hakları gasp edilen ve yurtlarından çıkarılarak zulme maruz bırakılan müstahzar Filistinli kardeşlerimizin vatanlarına geri dönme mücadelesinin adıdır aynı zamanda. Nebi’nin yıldönümüne denk getirilerek, Amerika Başkanı Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve Nekbet Günü’ne denk gelen 14 Mayıs’ta elçiliğini Kudüs’e taşlayacağını açıklaması, Amerika’nın pervasız, had bilmez rejiminin vardığı noktayı gözler önüne sermektedir. Bu mücadele sırasında birçok kardeşimiz yaralanmış 50’yi aşkın kardeşimizde şehit düşmüştür. Bizler Kayseri'deki  STK’lar olarak Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı zulme sessiz kalmamak ve seslerine ses katmak amacıyla buradayız. Bu büyük felaket gününün yıldönümünde üstelik bir Amerika’nın elçiliğin Müslümanların Harem-i Şeriflerinden olan Kudüs’e taşımasını kabul etmediğimizi, elçiliğin açılış merasiminin Nekbet Günü’ne denk getirilmesini lanetlediğimizi ve kınadığımızı Kayseri'den  bütün dünyaya haykırıyoruz" diye konuştu.

            Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'te, zalimin karşısında asla sessiz kalmayacaklarını söyledi. Çelik, “Müslümanların ve tüm insanlığın kanaat, şükür, paylaşma gibi güzel hasletleri yücelten; rahmet, mağfiret ve kurtuluşa ermemize vesile olacak olan Ramazan ayını karşılamaya hazırlandığı şu günlerde ne yazık ki, İslam alemi yine büyük bir acı yaşıyor. Hiçbir kutsalı olmayanlar, bizden sonrası tufan anlayışıyla Allah’ın verdiği canı devlet terörü ile alanlar yine sahnedeler. Bu alçaklığa izin vermeyeceğiz. Kudüs sahipsiz değildir. Gazze Sahipsiz değildir. Filistin sahipsiz değildir. Müslümanlar da sessiz değildir” dedi.Kutsal değerlerine yapılan saldırılara karşı her zaman ve her şartta bir ve beraber olan Kayseri’nin bir kez daha zalimin karşısında sessiz kalınmayacağını gösterdiğini vurgulayan Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Var olduğumuz sürece Kudüs’ün düşmemesi için, mazlumun yanında yer almak insanlık görevimiz olduğu için susmayacağız. Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız. İnsanlıktan nasibini almamış kişilere karşı hep birlikte gür bir sesle haykırmaya devam edeceğiz. Müslümanlar üzerine oynanan oyunu bozmak, Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmek isteyenlere karşı çıkmak ve bize emanet olan Kudüs üzerindeki kara bulutları dağıtmak insanlık görevimizdir. İsrail’in barışçıl gösteri yapan Filistinlilere karşı sergilediği terör tek kelimeyle alçaklıktır. Bu devlet terörünü Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda hemşehrilerimile birlikte lanetliyorum. Sözüm ona arabuluculuğa soyunan; ama Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmek için nifak tohumları eken Amerika’yı kınıyorum. Ramazan ayının yüzü suyu hürmetine Filistinli kardeşlerimizin tez zamanda alçakların elinden, hain planlardan kurtulmalarını diliyorum. Filistin’de katliam yapanları, bu katliama sebep olanları ve sessiz kalanları Rabbime havale ediyorum. Allah güçlünün değil haklının yanındadır.” Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kayserililerin her zaman Hakk’ın ve haklının yanında olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Cumhuriyet Meydanı’nda daha sonra İl Müftüsü Şahin Güven tarafından bu zulmün sona ermesi için dua ettirildi ve meydanda Filistin’de şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.  

            Haber-Foto: Mehmet Yılmaz

             
Bu haber 931 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR