Bugun...
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, TAŞHAN’DAKİ FOSİL KAZILARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Tarih: 12-09-2019 11:09:00 + -	BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, TAŞHAN’DAKİ FOSİL KAZILARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

            “KAYSERİ’NİN TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR”

   Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Taşhan bölgesinde sürdürülen kazılar sonucu bulunan fosiller dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, filler, gergedanlar ve zürafaların 7,5 milyon yıl önce Kayseri’de sürüler halinde bulunmalarının şehrin doğa tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.
   Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Taşhan bölgesinde sürdürülen kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu kazılar sonucu dünya literatürüne giren fosiller gün yüzüne çıkarılıyor.
   Başkanı Büyükkılıç, kazı çalışmaları sonucu yeni bulunan fosilin 3,5 metrelik boyutuyla bütünlük halinde dünyada tek olduğunu hatırlattı ve bu nedenle dünyadaki bilim insanlarının dikkatini çektiğini söyledi. Dikkatleri Kayseri’ye çeviren bu kazılar sonucu Almanya’dan bir heyetin şehrimize geldiğini, önümüzdeki günlerde de Finlandiya’dan bir heyetin geleceğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, buluntuların şehrimize olan ilgiyi artırmasının yanı sıra Kayseri’nin jeomorfolojik tarihi açısından da önemli olduğunu kaydetti.
   Bugüne kadar çıkarılan fosilleri Bilim Merkezi’nde sergilediklerini, bundan sonrası için doğa tarihi müzesi kurulması yönünde istişareler yaptıklarını dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, kazı çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.
   Kazı çalışmalarının danışmanlığını yapan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu da, kazılara 2017 yılında başladıklarını ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle devam ettirdiklerini söyledi.
   Prof. Dr. Okşan Başoğlu, kazı çalışmaları sonucu çıkarılan iki buluntunun dünyada tek olduğunu belirtti. Bu buluntularla birlikte Kayseri’nin doğa tarihi açısından merkeze yerleştiğini vurgulayan Başoğlu, “Çok büyük potansiyeli olan bir bölgede çalışıyoruz. Burada zürafalar, fillerin atası denilen 4-5 tür, gergedanlar, üç toynaklı atlar ve boynuzlugillere ait fosiller var. 7,5 milyon yıllık diyebiliyoruz. O zamanki Kayseri’de filler, gergedanlar, zürafalar sürüler halinde geziyorlarmış. Bu da gayet tropikal iklim olduğunu gösteriyor ve günümüz Afrika’sına benziyor. Sık ormanlık ve otluk bir bölge” dedi.
   Türkiye’de sadece Ankara’da bulunan doğa tarihi müzesinin Kayseri’de de olmasını çok yakıştırdığını da dile getiren Başoğlu, dünyanın farklı ülkelerindeki bilim insanlarının ilgisinden de bahsederek, “Dünyanın çeşitli bölgelerinden bilim insanları gelecek. 7 Ekim’de Finlandiya’dan fil uzmanı randevu aldı. Arkasından birkaç grup daha gelecek, çünkü böyle örnekler dünyada yok” diye konuştu.
  Haber Merkezi
Bu haber 180 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR