Bugun...
BANKACILAR VE MUHASEBECİLER TOPLARDAMAR TIKANIKLIĞI TEHLİKESİ ALTINDA
Tarih: 25-09-2017 10:15:00 + -BANKACILAR VE MUHASEBECİLER TOPLARDAMAR TIKANIKLIĞI TEHLİKESİ ALTINDA

   Acıbadem Kayseri Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tansel Türkoğlu, bilgisayar başında uzun saatler boyu çalışan özellikle bankacı ve muhasebecilerin, toplardamar tıkanıklığı riski altında olduğunu söyledi.
   Doç. Dr. Tansel Türkoğlu, halk arasında ‘toplardamar tıkanıklığı’ olarak bilinen Derin Ven Trombozunu (DVT), bacaklarda görevi kirli kanı kalbe getirmek olan ana toplardamarlardaki kanın pıhtılaşması şeklinde tanımladı. Antalya’da oyun konsolu başından uzun süre kalkmadığı için bacaklarını hareket ettiremeyen 15 yaşındaki çocuğun, toplardamar tıkanıklığından kaynaklı sorun yaşadığını belirten Türkoğlu, “Bu durum toplardamarda kan akışına engel olan bir durum. Bacaklardaki toplardamarların görevi, kirli kanı kalbe getirmek. Burada en ufak bir tıkanıklık olduğunda kirli kan kalbe gönderilemiyor ve özellikle bilekler ve bacaklarda şişlikler oluşuyor” dedi.
   Özellikle bankacılar ve muhasebecilerin büyük risk altında olduğunu kaydeden Türkoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tür bir iş yapıyorsak 30-45 dakikada bir 5’er dakika fasılalarla yürüyüş yapmalıyız. Damar tıkanıklığına neden olabilecek bir risk faktörümüz varsa, örneğin varisimiz varsa ya da gebeysek ayaklarımızı gün içinde kal seviyesinde olacak biçimde tutmamız gerekiyor. Sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekiyor.”
   Özellikle yürüyüş yapmanın bacak kaslarını çalıştırdığını söyleyen Doç. Dr. Türkoğlu, “Toplardamar tıkanıklığı geliştikten sonra pıhtı oradan koparsa, kalbimizin sağ kısmına oradan da akciğerlere gidebiliyor. Bu da ani ölümlere bile neden olabiliyor. DVT basit bir hastalık olarak görülebilir ama ani ölümlere neden olabilecek hayati riskler doğurabilir” dedi.
   Haber Merkezi
Bu haber 334 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ