Bugun...
BAKIR İŞLEME İÇİN ÇIRAK YETİŞTİRİLMİYOR
Tarih: 03-04-2015 18:21:00 + -


Kaybolan mesleklerden bakır işlemeciliğinin Kayseri'deki ilk ustası Ömer Tüfekçi, bakıra ilginin azalması ile birlikte çırakların gelecekte mesleklerini yapamayarak aç kalacakları endişesi ile onları alıp, yetiştirmediklerini söyledi.

BAKIR İŞLEME İÇİN ÇIRAK YETİŞTİRİLMİYOR

            Eski Sanayi Mahallesi'nde 1967 yılından bu yana bakır işlemeciliği yapan Ömer Tüfekçi, 1980'li yıllardan sonra bakır kazan, güğüm, ibrik, sini ve abdest leğenlerinin süs eşyası olarak kullanılmaya başlandığını belirtti. Daha önce 5 yıl kuyumculuk yaptığını anlatan Tüfekçi, Kayseri'de ilk kez bakır eşya süslemelerini kendisinin yaptığını ifade etti. Mahallede mesleğe başladığı yıllarda 400-450 bakır ustası bulunduğunu anlatan Ömer Tüfekçi şöyle dedi: "Bakırcılığa başladığımda, bakır mutfak eşyası olarak kullanılıyordu. Zaman geçtikçe, bakır eşyalar mutfaktan çıktı ve kullanılmaz oldu. Çelik, alüminyum mutfak eşyaları bakırın yerini aldı. Bakır ustaları da yavaş yavaş işi bıraktı. Bakırcılığa başladığımda 450 usta vardı. Bir elin parmakları kadar kaldık. Bakır, artık yapılmaz oldu. Yapılmayınca da, mutfaktaki yerini kaybeden bakır, salonlarımıza geldi, süslemeye başladı. Anneannelerimizden kalan sini, tepsiler, aşırma birer süs eşyası oldu. Biz bunlara işlemeler yapıyoruz. Geçmişlerinden birer hatıra olarak kalıyor."
           Mesleğinin artık kaybolmaya yüz tuttuğunu, dükkânında oğlu Ahmet ile birlikte çalıştığını anlatan Tüfekçi, çırak yetiştirmediğini vurgularken şunları ekledi: "Bana çırak gelmiyor. Çırak gelse de yanıma yetiştirmek için almıyorum. Çünkü kayboluyor meslek. Yani bir çırak bugün bizim işimize yarayacak diye yarın da umutsuz kalmasını, aç kalmasını istemem. Oğlumla birlikte çalışıyorum. Devlet tarafından da koruma altına alındık."
Bu haber 4028 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR