Bugun...
"BAKAN YILDIZ HARAKİRİ YAPMASIN İSTİFA ETSİN”
Tarih: 08-04-2015 19:22:00 + -


Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, 31 Mart’ta yaşanan büyük elektrik kesintisi ve ardından yaşanan gelişmeler konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın yedinci büyük elektrik kesintisi olarak adlandırılan elektrik sistemi çöküntüsüyle ilgili AKP iktidarından gerçekçi ve tatmin edici bir açıklama gelmediğine dikkat çeken Yeşil, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı istifa etmeye çağırırken, olayın nedenini ve sorumluların açıklanmasını talep etti.
           EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, dünyanın yedinci büyük elektrik kesintisi olarak adlandırılan elektrik sistemi çöküntüsüyle ilgili AKP iktidarından gerçekçi ve tatmin edici bir açıklama gelmediğine dikkat çekerek, “Yaşanan sistem çöküşünün nedenlerini ortaya koymak yerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, EMO’nun açıklamasını yalanlamak ve kurumumuzu küçük düşürmeye yönelik çarpıtmalarda bulunmak üzere mesai harcadığına tanık olduk” dedi.
            “Sayın Bakan iletim hatlarındaki açmaların nerelerde yaşandığına ilişkin her seferinde yeni bir güzergâh eklemesi yaparak aslında ilk sorunun kaynağını görünmez mi kılmaya çalışmaktadır?” diye soran Hüseyin Yeşil, “Sistemin neden çöktüğünü bulamıyorlar. Ama televizyonda sistemi 10 saatte ayağa kaldırdık. Ne kadar başarılıyız diyorlar” ifadelerini kullandı.
            Konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da istifa çağrısında bulunan EMO Başkanı Yeşil şöyle konuştu: “Ülkemizin yaşadığı bu karanlık gün, AKP iktidarının uyguladığı enerji politikalarının çöküşünün belgesi olmuştur. Bugüne kadar Soma Faciası’ndan Ermenek’e varıncaya kadar pek çok facianın gerçekleştiği bir dönemin Enerji Bakanlığı’nı yapan Sayın Taner Yıldız’n, hiç olmazsa bu kez sorumluluğunu yerine getirerek, istifa etmesini bekliyoruz. Japon mühendis gibi harakiri yapmasını istemiyoruz, istifa etmesini istiyoruz.
           Kamuoyuna ‘siber saldırı, kedi trafoya girdi, milli enerjimiz nükleer’ gibi büyüklere masallar anlatılmasına son verilmesini istiyoruz. ‘Öngörülemeyen bir şekilde 1 dakikayı bile bulmayan saniyeler içinde hatlar açtı’ gibi masalsı olağanüstülük havaları yaratmak üzere, mesleki terimlerimizin, kavramlarımızın siyasal çıkarlara alet edilmesine de tepki gösteriyoruz. Gerçeklerin bir an önce ortaya çıkarılmasını, karanlığın aydınlatılmasını talep ediyoruz.”  
Bu haber 2137 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR