Bugun...

AYÇEKİRDEĞİ HARMANDA, ELMA DALINDA KALDI
Tarih: 22-09-2015 11:44:00 + -


Yeşilhisar Ziraat Odası Başkanı Metin Altıparmak, mazot, gübre ve elektrik fiyatlarının arttığını ancak çiftçinin ürettiği ürünün fiyatının düştüğünü söyledi. Altıparmak, “Bu yıl fiyatlar düşük. Elektrik, gübre, mazot yükseldi ama maalesef çiftçinin ürettiğinin fiyatı düştü. İnegöl ve Çivil’in ismi var ama ürettiğimiz çekirdek konusunda pazar bulamıyoruz.

AYÇEKİRDEĞİ HARMANDA, ELMA DALINDA KALDI

Tüccar döviz bozdurup ürün almak istemiyor. Çiftçimiz bankalara borçlu. Çekirdeği satamıyoruz. Yarın bir gün kapılarına icra gelecek. Bir bankadan çekmiş günü ödeyememiş başka bankadan çekiyor. Çoluğu çocuğuyla eleme yapıyor. Çiftçi bunu öldüm pahasına verecek. Gel lanet olsun al diyecek. 3 yıl önce 4-5 lira veriyorduk. Ama şuanda tüccar da gelmiyor. Köylerimizde 8-9 bin ton var. Satılan 2 bin tondur” dedi.
   Don olayı yaşadıklarını belirten Altıparmak, “Kayısı ve elmamız dondan etkilendi. Isparta ve Karaman bölgesine ödenek çıktı. Ama Kayseri’ye çıkmadı. Çiftçilerimiz perişan olduk. Bizde bu memleketin çiftçisiyiz” şeklinde konuştu.
   Yeşilhisar Çiftçi Malları Koruma Başkanı Sedat Karagöz de, ürünlerin harmanda kaldığını ve silo yaparak çiftçinin ürününü korumaya çalıştığını vurguladı. Endişe içinde olduklarını aktaran Karagöz, “Tüccar şuan isteği fiyatla ürünü almaya çalışıyor. Çiftçi borcundan dolayı mecburen zararına ürünü satıyor. 3 liraya verebilirse seviniyor. İlk defa kaliteli ürünlerimiz ucuza gidiyor. 2 yıl önce tonu 5 bin liraya giden çekirdek şuanda 2-3 bin liraya satabiliyoruz. Tüccar bizden kilosu 3 liraya alıyor. Tüccar bununla ilgili eleme yapıyor. Maliyeti ona 5 lira oluyor. Sonra markete gidiyor. Orada 10-15 liraya satılıyor. Yüzde yüz kazanç var” diye konuştu.
   Ovaçiftliği köyünden çiftçi Kazım Akgün, çiftçinin ürettiği çekirdeğin para etmediğini ve ellerinde kaldığını dile getirdi. Akgün, “Çekirdek 12-15 liraya markette satılıyor. Biz 2.5 liraya veremiyoruz. Tüccarlar iyice ayağını buradan çekti. Elmadan çekirdekten elini çekti. Arpa, buğday ve pancar şuan hiç para etmiyor. 10 yıl önceki fiyatla bugünkü fiyata bakıyoruz ve durum hiç iyi değil. Ne yapacağız bilmiyoruz” diye konuştu.
   Yeşilhisarlı çiftçi Sabri Adıgüzel de ürettikleri çekirdekleri satamadıklarını belirtti. Adıgüzel, “Çekirdeğimizi satamıyoruz. Piyasada durgunluk var” dedi. “Tüccar bize şuan çekirdek için 2 lira fiyat veriyor” diyen Adıgüzel, “Bu maliyetleri kurtarmıyor. Benzer sorunlar yaşıyoruz. Çiftçiliği bırakmayı düşünüyoruz. Mazot 4 lira, gübre 2 lira olmuş. Çiftçi mahsullere güvenerek traktör aldı. Mahsul elde kalınca evlerine haciz gelecektir. Fiskobirlik gibi çekirdeğe çözüm bulmasını istiyoruz” diye konuştu.
   Yeşilhisarlı çiftçi Ahmet Çabuk da çiftçinin ihmal edildiğini ve durumlarının perişan olduğunu anlattı. Kaliteli ürünü ucuza almaya çalışıldığını anlatan Çabuk, “Maliyetlerimiz yüksek. Mazot, gübre, sulama ciddi masraf. Biz bu işin içinden çıkamıyoruz. Devlet yetkilileri biran önce bir borsa kurmalıdır. Geçen yıl çarpıldık. Dolandırıldık. Geçen yılki ürünlerin parasını alamadık. Bu yılda durum kötü. Ne yapacağız bilmiyoruz” diye konuştu.
Bu haber 4880 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR