Bugun...
ALERJİK NEZLEYE IŞIKLA ÇÖZÜM:
Tarih: 01-04-2015 19:17:00 + -


Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç: "Alerjik nezle hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve onu sosyal çevreden uzaklaştıran önemli bir sağlık sorunudur" dedi.

ALERJİK NEZLEYE IŞIKLA ÇÖZÜM:

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç,, "Alerjik nezle (alerjik rinit), özellikle sabah saatlerinde burun akıntısı, hapşırık nöbetleri ve kaşıntılar gibi belirtiler ile kendini gösteren; hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve onu sosyal çevreden uzaklaştıran önemli bir sağlık sorunudur" dedi.
          Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, mevsim geçişlerine bağlı olarak alevlenen alerjik nezle ile ilgili şu bilgileri verdi: Alerjik nezle mevsim geçişlerine bağlı olarak alevlenmekle birlikte; ağaç, çiçek, ev akarları, ev tozları gibi alerjenlerin etkisi ile de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kuru iklimi olan bölgelerde burun akıntısı, hapşırık ve genizde kaşıntı gibi belirtiler vermektedir. Alerjik rinitte alerjen solunum ya da gıda yoluyla alınır, tanınır, şifrelenir ve bir daha karşılaşılması durumunda organizma bunu kendisi için tehlikeli olarak kodladığı için hapşırıkla, akıntıyla burnu tıkayarak ve kaşıntıyı artırarak uzaklaştırmaya çalışır. Ailede genetik yatkınlık, sosyoekonomik düzeyin yüksekliği, siyah ırktan olmak, çevre kirliliği, evde hayvan beslenmesi, ailenin ilk çocuğu olma, evde sigara içilmesi, mamayla beslenme gibi iç ve dış etkenler alerjik rinit riskini artırmaktadır.
            Yeterli klinik çalışma olmadığı için 14 yaşından küçüklere, burun içi problemlerden dolayı uygun olmayan hastalara, aktif enfeksiyon geçirme döneminde yani viral veya bakteriyel enfeksiyon veya nazofarenkste tümör varlığında yapılmaz. Rhinolight tedavisinin istenmeyen tek etkisi burunda kuruluktur. Bu da vitamin A yağı ile başarılı bir şekilde tedavi edebilmektedir. Sonuçta bu kadar tedavi şeklinin tanımlandığı, toplumun %15-30’unu etkileyen ve hayat kalitesini bozan alerjik rinit tedavisinde rhinolight, yeni bir umut ışığıdır."
Bu haber 2643 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR