Bugun...
ALERJİK NEZLENİN ÇOCUKLARDA YARATABİLECEĞİ 9 SORUN
Tarih: 27-09-2017 09:56:00 + -ALERJİK NEZLENİN ÇOCUKLARDA YARATABİLECEĞİ 9 SORUN

   Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Çağlar, alerjik nezlenin belirtilerinin genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırılabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle çocuklarda şikâyetlerin 2-3 haftadan uzun sürmesi durumunda alerjik nezlenin düşünülmesi gerektiğini söylüyor.
   Dünyada olduğu gibi Türkiye’de alerjik nezle sıklığının giderek arttığı gözleniyor. Ülkemizde bugüne kadar yapılan çalışmalarda çocuklarda alerjik nezle yüzde 3-yüzde 39.9 arasında saptanmasına karşın özellikle son 10 yılda içinde sıklığındaki artış dikkat çekiyor. Bu değişimde, batı tipi beslenme alışkanlığı, fazla kilo, hava kirliliği, hijyen gibi bir çok faktörün rol oynadığı öne sürülüyor. Özellikle egzamalı bir çocuklarda, peş peşe hapşırma, nezle ve gözlerde sulanma şikâyetleri yaşanıyorsa alerjik nezle yönünden araştırılması önem taşıyor. Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Çağlar, “Çocuğunuz sık sık hasta oluyor, gece uyku problemi yaşıyorsa, sürekli üzerini açma eğilimindeyse, mevsim geçişlerinde nezle bulguları artıyor ve 2-3 haftadan uzun sürüyorsa alerjik nezle açısından değerlendirmek üzere bir uzmana danışılmalı” diyor.
   En önemli belirtiler sık tekrarlayan nezle (sulu ve bol), burun kaşıntısı, burun tıkanması ve art arda en az 4-5 defa olan hapşırma olarak sıralanıyor.
Bunların dışında kulak kaşıntısı, yumuşak damak ve boğazda kaşıntı, tat ve koku bozukluğu, sık sık burun kanaması da gözlenebiliyor. Aynı anda göz alerjisi olan çocuklarda gözlerde sulanma, kaşınma da yaşanabileceğini belirten Dr. Murat Çağlar, “Geniz akıntısına bağlı öksürük, akıntısının yutulması sonucu kusma, karın ağrısı ve iştah azalması da gelişebilecek sorunlar arasında yer alıyor. Ayrıca kulakta sıvı birikmesi nedeniyle işitme azalması yaşanabiliyor” diyor. Çok sık enfeksiyonlarla karşılaşmaları nedeniyle tüm alerjik hastalarda özellikle de 2-6 yaş arası çocuklarda bu belirtilere sık rastlanıyor.
   Şikâyetlerinin genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığını söyleyen Dr. Murat Çağlar, “Ancak, alerjik nezle belirtilerinin tekrarlayıcı olması gribal enfeksiyondan ayrılan en belirgin özelliğidir. Ayrıca, ilave bir hastalık yoksa ateş de görülmez. Özellikle polenlere alerjisi olan kişilerde alerjik nezle belirtileri bahar aylarında artış gösterir” diyor.
   Haber Merkezi
Bu haber 348 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ