Bugun...

ALERJİK BÜNYELİ ÇOCUKLARIN KONFORU İÇİN 5 ÖNERİ
Tarih: 04-04-2019 10:19:00 + -ALERJİK BÜNYELİ ÇOCUKLARIN KONFORU İÇİN 5 ÖNERİ

   Halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinit, özellikle bahar aylarında polen alerjisi olan çocuklarda gözlerde sulanma, burun akıntısı ve kaşıntı yaparak hapşırık krizlerine neden oluyor. Ev tozu akarları, küf mantarları ve hayvan tüylerinin yol açtığı ve yıl boyu süren rinit ise alerjik bünyeli çocukların, eğitim hayatlarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Melahat Yeni, alerjik rinitten çocukları koruma yöntemleri hakkında bilgi verdi.  
     Çocukluk çağında en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan alerjik rinit; hapşırık, burun akıntısı ve kaşıntısı, gözlerde sulanma, boğazda gıdıklanma hissiyle kendini göstermektedir. Çocukluk çağı astımından üç kat daha fazla görülen alerjik rinit, hırıltı ve öksürüğe yol açarak astımlı çocuklarda tabloyu daha da kötüleştirebilir. Alerjik rinite genellikle ev tozlarının (akarlar), mevsimsel rinite ise polenlerin neden olduğu bilinmektedir. Ev tozlarının neden olduğu durum yıl boyu sürerken, polenlerin neden olduğu alerjik rinit, mevsimseldir. İlkbahar ve sonbaharda çimen, yabani ot ve bazı ağaç türlerinin polenleri, rüzgar ve diğer etkenlerle serbest kalır. Genellikle ilkbahar ve sonbaharın ilk aylarında bazı bitkiler daha sık polen üretirken, yılın 10 ayında az da olsa polen maruziyeti ortaya çıkabilir.
       Bahar (polen) alerjisi için alınması gereken önlemler:
 1. Polen alerjisi olan çocuklar dışarı çıkarken maske, gözlük kullanmalı, uzun kollu giysiler giymeli.
2. Dışarıdan eve dönüldüğünde giysiler kapı önünde çıkarılmalı.
3. Çocuklar bol su ile duş aldırılmalı, saçları ve yüzü bol su ile yıkanmalı.
4. Polen dönemlerinde çamaşırlar kapalı ortamda kurutulmalı.
5. Güneşli, rüzgarlı ve kuru havalar ile sabahın erken saatlerinde polen miktarı arttığı için çocukların dışarı çıkması sınırlandırılmalıdır.
   Alerjik rinitli çocuklar için alınabilecek önlemler
1. Mümkünse evdeki halı ve halıfleksler kaldırılmalı, çok fazla toz tutan pelüş oyuncak evde bulundurulmamalıdır.
2. Ev sık sık havalandırılmalıdır. Kuru havada özellikle nem oranı % 50’nin altına indiği için ev tozu akarları yaşayamaz.
3. Çocuklar için hipo alerjik yastık kılıfları kullanılmalı.
4. Tozu dış ortama kaçırmayan hepa flitreli elektrik süpürgeleri tercih edilmeli ya da tozları suda biriktiren süpürgelerle ev süpürülmelidir.
5. Evde ve özellikle çocukların yatak odasında evcil hayvan bulundurmamaya özen gösterilmelidir.
   Haber Merkezi
Bu haber 920 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR