Bugun...

AK PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ,
Tarih: 19-06-2018 10:20:00 + -AK PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ,

            "PANCAR ÇİFTÇİSİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ"  

    Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş Kayseri Şeker tarafından geleneksel olarak düzenlenen bayramlaşma törenine katılarak, pancar çiftçisi için elinden gelen gayreti göstereceğini belirtti.  
   Şeker Fabrikası Şeker Gölü tesislerinde düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şeker sektörünün ve pancarı çiftçisinin sorunları ile Bölgede tarım hayvancılığın geliştirilmesi konularında görüşlerini paylaştı.
   Elitaş şeker pancarı tarımında en önemli konunun şeker pancarı kotası olduğuna da dikkat çekerek, "Başbakanımız Tokat'ta konuşurken Turhal Şeker Fabrikası’nın kotası hem Turhal Şeker Fabrikası çalışacak hem de kotası artacak diye bir beyanda bulunmuş. Kayseri Şeker’in kotasının artmasının yolunu açan bir düzenlemedir. Pancar çiftçisi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.
   Elitaş konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bakın siz benden daha iyi bilirsiniz. Bu özelleştirmeden önce Türkiye'de yirmi beş'i Türk Şeker’e yani devlete ait fabrika vardı. Az önce saydığım fabrikalar Konya Kayseri ve Amasya olmak üzere çiftçi kuruluşu çok ortaklı şirketlerin dışından iki tane daha üç tane daha özel sektör fabrikası vardı. Türkiye'deki iki milyon dört yüz bin ton pancar şekeri üretiminin, Bir milyon üç yüz bin tonu Türk Şeker tarafından üretilir, bir milyon yüz bin tonu da özel sektör fabrikaları tarafından üretildi. Ortalama olarak özel sektör fabrikalarının yüzde elli'den fazlasını Türk şeker fabrikaları üretir bundan dolayı dört seksen bir milyon tüketici iki buçuk milyon tona yakın Pancar şekerine yaklaşık iki buçuk milyar lira fazla bedel öderdi. İnşallah bu on dört fabrikayla birlikte şekerde rekabet ortaya çıkacak Türk Şeker’in üretim maliyeti umuyorum ki tüketicinin alım fiyatına tekabül edecek. Kar yüksek, ürün verimli ama Devlet tam manasıyla nitelikli bir şekilde üretim yapamadığından dolayı, seksen bir milyon tüketicinin fazla bedel ödemesi ile ilgili bütçesinden çıkan rakam vardı. İşte bu sayede bütün bunların önüne de geçilmiş olacaktır" dedi.
   Başkan Akay ise Turhal Şeker Fabrikası’nın Kayseri Şeker’in gücüne güç katacağını belirtti. Başkan Akay konuşmasını şöyle sürdürdü;  "İnsan kaynağı birikimimiz ve diğer pek çok zorlukların da bugüne kadar üstesinden geldi. İnanıyoruz ki Turhal şeker fabrikasında da en iyi şekilde revizyonu bitirecek kampanya hazırlayacak, kampanyada başarılı bir çalışma ortaya koyacaktır. Turhal şeker Fabrikası Kayseri Şeker’in gücüne güç katacaktır"
   İHA                                        
Bu haber 350 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR