Bugun...

AGÜ’DE DENEYSEL EKONOMİ LABORATUVARI
Tarih: 10-05-2019 09:56:00 + -AGÜ’DE DENEYSEL EKONOMİ LABORATUVARI

   Abdullah Gül Üniversitesi’nde, Deneysel Ekonomi Laboratuarı Kuruldu.
   Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ), Türkiye’de az sayıdaki laboratuarlardan biri olan Deneysel Ekonomi Laboratuarı kuruldu. Laboratuarda farklı deneylerle, ekonominin ana maddesi olan insanın davranışlarının değerlendirilmesiyle, karar alıcılara daha etkin politika önerileri yapabilmeleri ve daha etkin karar verebilmeleri için yardımcı olunması amaçlanıyor.
  Ekonomi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eyüp Doğan öncülüğünde yeni kurulan laboratuarda, Dr. Öğr. Üyesi Ali Yavuz Polat'ın "Deneysel Ekonomi" dersinde ilk deney gerçekleştirildi.
  Türkiye’de az sayıdaki laboratuarlardan biri olan AGÜ Deneysel Ekonomi Laboratuarında, öğrenciler "Kamusal mal (public goods)” deneyine katıldı.
   Deneysel Ekonomi literatüründe önemli bir yeri olan bu deney insanların kamusal mallara katkı yapıp yapmadıklarını, katkı yapıyorlarsa hangi saik ve teşviklerle katılım yaptıklarını anlamak için kullanılıyor.
  Kamusal mallar doğası gereği bedavacılık (free-riding) problemi içeriyor ve toplumdaki bedavacıların (free-rider) diğer insanların davranışlarını nasıl etkilediğini belirlemek, kamusal malların nasıl finanse edilmesi gerektiğini anlamak için önem arz ediyor. Bu minvalde deneysel ekonomi yöntemi karar alma mekanizmasını anlamamız için faydalı veriler sunuyor.
   Yakın gelecekte, Deneysel Ekonomi Laboratuarında farklı deneylerin daha geniş katılımlı ve heterojen gruplarla gerçekleştirilmesi planlanıyor.
   Deneysel Ekonomi yönteminde bilgisayarların olduğu laboratuarda katılımcıların, gerçek teşvikler içeren deneylerde vermiş oldukları kararlar analiz ediliyor.
   Haber Merkezi

 
Bu haber 978 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR