Bugun...
AĞRISIZ ŞİŞLİK KANSER BELİRTİSİ
Tarih: 08-04-2015 18:44:00 Güncelleme: 08-04-2015 19:53:00 + -


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, erkek üreme organı testiste meydana gelen ve geçmeyen ağrısız şişliklerin kanser belirtisi olduğunu ifade etti.

AĞRISIZ ŞİŞLİK KANSER BELİRTİSİ

Doç. Dr. Demirtaş, “Üroloji klinik uygulamasında tek taraflı testiste ağrısız sert kitle aksi ispat edilene kadar tümör olarak kabul edilir. Benzeri bir sertlik fark edildiği zaman vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir” dedi.
         1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, üroonkolojik hastalıklar konusunda çeşitli uyarılarda bulunan Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, kanserden değil de geç kalınmaktan korkulması gerektiğini kaydetti.
          Üroonkolojik hastalıkları konusunda risk faktörü taşıyan kişilerin hiç vakit kaybetmeden rutin kontrollerini yaptırtmalarının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Demirtaş, “Tüm kanserler için radyasyon, sigara, diyet alışkanlıkları, ailesel hikâye önemlidir. Mesane kanseri, bazı meslekler (petrol, boya, deri sanayinde çalışanlar vb.) ile yüksek oranda ilişkilidir. Prostat kanseri için özellikle aile hikayesi olan erkeklerin 40 yaşından sonra, aile hikayesi olmayan erkeklerin 50 yaşından sonra mutlaka prostat spesifik antijen (PSA) ve rektal muayene yaptırmaları gerekir. Az rastlanması ve bu yüzden halkın az bilgiye sahip olduğu testis kanseri konusunda, hikâyesinde inmemiş testis varlığı olan genç erişkinlerin dikkatli olması gerekir” dedi.
        Klinikleri bünyesinde 25 yıla yakın bir süredir üroonkoloji alt biriminin bulunduğunu hatırlatan Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, kliniklerinden güncel teknolojik, teorik ve pratik bilgilerin uygulandığını, barsaktan yeni mense yapmaktan laparoskopik radikal prostat ameliyatına kadar her türlü üroonkolojik ameliyatın mükemmel bir şekilde uygulandığını söyledi.
         Açıklamasında testis kanseri konusuna vurgu yapan Doç. Dr. Demirtaş, testis kanserinin ne olduğu, belirtileri ve tedavi yolları hakkında şu bilgileri verdi: “Testis kanseri, er bezi denilen organda gelişen kontrolsüz hücre bölünmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan düzensiz doku büyümesidir. Erkeklerdeki kanserlerin %1’ini, ürolojik kanserlerin %5’ini oluşturur. Gelişmiş ülkelerde sık görülür. Görülme sıklığı yılda her 100.000 erkekte 3-10’dur. Genç erkeklerde (20-35yaş arası) sık görülür. İnmemiş testis hikayesi, ailede testis kanseri öyküsü, karşı testisde önceden kanser gelişmesi testis kanseri için risk faktörlerindendir. Testis kanserlerinin en sık görülen patolojik tipi germ hücre tümörleridir. Bunlarda seminom ve seminom olmayan olmak üzere iki ayrı patolojik grupta incelenir. En sık belirtisi, tek taraflı testisde yakın zamanda gelişen ağrısız sertliktir. Üroloji klinik uygulamasında tek taraflı testiste sertlik aksi ispat edilene kadar tümör olarak kabul edilir. Benzeri bir sertlik fark edildiği zaman vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Testis tümörleri ışın tedavisine ve kemoterapiye (damardan ilaç) oldukça duyarlıdır. Testis kanseri günümüzde ölümcül kanser yerine tedavi edilebilir kanserlerden sayılmaktadır. Erken tanı ile bu kanserden uygun tedaviler ile kurtulmak mümkündür.”
Bu haber 4009 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR