Bugun...

'100. YILINDA 1000 ADIM' GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
Tarih: 18-05-2019 10:25:00 + -'100. YILINDA 1000 ADIM' GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

    19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yılı dolayısıyla Talas Süleymanlı Mehmet Muammer Beluk Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri '100. yılında 1000 adım' gençlik yürüyüşü gerçekleştirdi.  
   Başakpınar Mahallesinden Zincidere İsmail Hakkı Durusu Parkına kadar yürüyen öğrenci ve öğretmenlere, Talas İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz de eşlik etti. Yürüyüşün ardından açıklamalarda bulunan Gürbüz, " Bundan 100 yıl önce memleketimizin muhtelif yerleri işgal altında ve milletimiz esaretin pençesindeydi. Mustafa Kemal Paşa ve maiyetinin 19 Mayıs 1919’da, bundan tam 100 yıl önce Samsun’da yaktıkları İstiklal ateşi 9 Eylül’de İzmir’in işgalden kurtarılmasıyla bütün yurdu aydınlattı. Kurtuluşa giden bu süreçte Mustafa Kemal Paşa’nın yanında birçok vatansever, fedakâr insanlar vardı. Onlardan biri de şu an içinde bulunduğumuz parka ismini veren Bandırma Vapuru Kaptanı İsmail Hakkı Durusu’dur. Hemşerimiz İsmail Hakkı Durusu’yu rahmet ve minnetle anıyoruz" şeklinde konuştu.
   Gürbüz, "Temel çıkış noktası, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığıdır. Dış siyasette ebedi dostluğun da ezeli düşmanlığın da olmadığını, asıl önemli olanın milli çıkarlar olduğunu çok iyi bilen Atatürk, sadece büyük bir komutan değil aynı zamanda bir diplomasi ve siyaset dehası olduğunu göstermiştir. İçeride farklı özellikleri, eğilimleri ve beklentileri olan milli kuvvetleri “ortak gaye” etrafında birleştirmiş, işgalciler arasındaki çıkar çatışmalarını, onları meşgul eden başka hususları, neyi nereye kadar yapabileceklerini hakkıyla ölçüp tartmıştır. O son derecede cesur ve kararlı ama o ölçüde de ileri görüşlü ve gerçekçidir. Bu özellikleriyle Gazi, bütün dünyaya örnek bir bağımsızlık savaşının mimarı olmuştur" şeklinde konuştu.
   İHA
Bu haber 221 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR