Bugun...
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
Tarih: 10-01-2019 10:34:00 + -10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR

   Vali Şehmus Günaydın, CHP Milletvekili Çetin Arık, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, CHP İl Başkanı Ümit Özer, MHP İl Başkanı Serkan Tok, Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar,  Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Kayso Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy da birer mesaj yayınlayarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladılar.
   Vali Şehmus Günaydın: “Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar” dedi.
   CHP Milletvekili Çetin Arık ise: “Bugün Necati Doğru, Emin Çölaşan gibi Türkiye basın tarihinin en önemli isimlerinin FETÖ ile suçlanması iktidarın kendisi gibi düşünmeyen, kalemini satmayan gazetecilere gözdağı verme çabasından başka bir şey değildir. Yoksulluğu, yolsuzluğu ve yasakları bitirme iddiasıyla iktidar olan AKP, yoksuzlukta, yolsuzlukta ve yasaklarda zirve yapmıştır. Bugün yasaklar AKP’nin elinde aydınlar, sanatçılar, gazetecileri susturmak için bir silaha dönüşmüştür. Özgür basın AKP tarafından bir tehdit olarak görülmekte, yandaşlar kalkındırılırken, özgür basın ekonomik ve siyasi baskılar altında can çekişir bir hale gelmiştir.”
   Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de gazetecilerin şehirlerin gelişmesine de önemli katkılar sağladıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, insanlar arasında olduğu gibi medya kuruluşları ve gazeteciler arasında da görüş ayrılıkları olabileceğini belirtti; ancak aslolanın vatanın bölünmez bütünlüğü, toplumun birlik ve beraberliği olduğunu söyledi.
   ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış: "Tarafsız, özgür ve ilkeli bir şekilde görevini yürüten, milletimizin ve devletimizin hassasiyetlerini ön planda tutan, basın etik kurallarına bağlı basın, toplumun kalkınması ve gelişimine de katkı vermektedir. O yüzden basınsız ve medyasız bir toplum düşünülemez. Biz basınımızı ve medyamızı önemsiyor ve sürekli yanlarında olmaya çalışıyoruz."
   Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa: “Gazetecilik mesleği zor, bir o kadar da gayret gerektirir. Yaptıkları iş kamu görevi niteliğindedir. Kamuoyunun tarafsız ve objektif bir şekilde bilgilendirilmesinde önemli görevi bulunan gazeteciler, halkın bilinçlenmesinde de etkin rol üstlenmektedir. Basın meslek ilkelerine ve etik değerlere uyan, devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri ile milli birlik ve beraberliğimizi sürekli göz önünde bulunduran gazetecilerin, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sorunlarının çözümü temel dileğimizdir.”
   AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu gazetecilerin mesai kavramı gözetmeden, toplumun doğru bilgilendirilmesi adına büyük bir çaba gösterdiğini kaydetti.
    CHP İl Başkanı Ümit Özer: “Gazetecilerin yazdıkları yazılardan dolayı bir anda “vatan haini” ilan edilmeyeceğinin garantisi olmadığı gibi, bir sabah gözaltına alınmayacaklarının da garantisinin olmadığı bir ortamda kutluyor gazeteciler bu günü. İşsizliğin ülkede kol gezdiği bir dönemde bu kolun bir kısmını da gazeteciler oluşturuyor. Çalışan gazeteceler ise sahip oldukları gazetecilik etiği ile işsizlik arasında seçim yapmak zorunda kalıyor.”
   KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci: “Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biridir. Gazetecilik fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor bir meslektir. Zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden basın mensuplarımız, düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi de yerine getirmektedirler.”
     KTO Başkanı Ömer Gülsoy: “Toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında en etkili araçlardan biri olan gazetecilik; doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata saygı gibi değerleri içinde barındıran müstesna bir meslektir. Toplumların aydınlanmasında önemli rol oynayan gazeteciler;  ilkeli ve tarafsız görev anlayışı ile toplumu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturarak insanların sosyal, siyasal, kültürel anlamda gelişmesine katkı sunmaktadır. Gazeteciler, şartlar ne olursa olsun eksiksiz ve doğru haber akışı ile halkın bilgilendirilmesini sağlayarak; demokratik ve şeffaf toplum olmanın önceliklerini yerine getirmektedir.”
   Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar: “Son derece dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu taşımaktadır. Bunun yanı sıra bu mesleği yapan gazeteci kardeşlerimiz, düşünceleri ve yorumları ile demokrasinin güçlenmesine katkı sunmakta, yaşanan sorunları ve yapılan çalışmaları gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına yardımcı olmaktadırlar. Kalemini her zaman doğrudan yana ve doğru şekilde kullanarak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmekte ve toplumun sesi olmaktadırlar.”
   Haber Merkezi

 
Bu haber 313 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR