Bugun...
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KAYSERİ'DE COŞKUYLA KUTLANDI
Tarih: 02-05-2018 10:38:00 + -1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KAYSERİ'DE COŞKUYLA KUTLANDI

*** 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kayseri'de siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlamalarının adresi her zaman olduğu gibi bu yılda Mimarsinan Parkı oldu. Şehrin bazı noktalarında toplanan, döviz ve pankartlar taşıyan küçük gruplar, buradan sloganlar atarak Mimarsinan Parkı’na kadar yürüdü. Mimarsinan Parkı önünde birleşen gruplar, polisin oluşturduğu güvenlik çemberinden alana giriş yapabildi. Alana girenler polisler tarafından didik didik arandı.
   Mimarsinan Parkı’nda bir araya gelen DİSK, KESK ve bazı siyasi partilerin temsilcileri ile çeşitli sendikaların üyeleri burada, "Susma sustukça sıra sana gelecek. Direne direne kazanacağız. Yılmadık direndik, kazandık. Taşeron ölüm demek. İşçi gençlik el ele tam bağımsız Türkiye. Yaşasın 1 Mayıs. İşçiyiz Emekçiyiz. İş emek özgürlük" gibi sloganlar attı.
   Şarkıların söylenip halayların çekildiği kutlamalarda bir konuşma yapan Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı ve tertip komitesi Başkanı Ulaş Apaydın; “Biz emekçiler var olduğumuz sürece, her türlü baskıya, zulme haince katledilmelere karşı haklarımız için, geleceğimiz ve çocuklarımızın geleceği için birlikte alanlara çıktığımız sürece, birlikte mücadele ettiğimiz sürece karanlığı aydınlatacağız” dedi. Apaydın şöyle konuştu." Karanlıklara teslim olmayacağız. Zulmedenler, haksızlık yapanlar, haklarımızı gasp edenler bir gün mutlaka bu yaptıklarının hesabını halklara, emekçilere vermek zorunda kalacaktır. Biz emekçilerin bedeller ödeyerek kazandığı 8 saatlik çalışma, sigorta, kıdem tazminatı vb hakları kimse bize vermedi. Bu haklarımızı işçiler emekçiler ölümler pahasına mücadele ederek kazandı, kazandık. Bu haklarımızı da kolay kolay kimseye yedirmeyiz.1980 darbesi ile birlikte ülkemizdeki hükümetler emekçiler işçiler yoksullar adanı kazanılmış ne varsa tek tek yok edip bir avuç sermaye sahibine patronlara peşkeş çekmiştir. Çekmeye de devam etmektedir. Bunun son örneğini Şeker Fabrikaları’nın satışında gördük. Buradan Şeker Fabrikaları’nın satılmaması için direnen, mücadele eden herkese bin selam olsun. Siz kriz anlarında patronlara teşvik olarak vereceğiniz, elinizin altında sıcak para havuzları olmasına istiyorsunuz. Sizin derdiniz biz emekçiler, biz yoksullar değiliz. Derdiniz biz işçiler emekçiler olsaydık bugün açlık sanırının altında bir ücret ile çalışmak zorunda kalmazdık. Anayasada çalışma saati günlük 9 saat denmesine rağmen günde 12-13 saat çalışmak zorunda kalmazdık. Kriz var bahaneleri ile ücretsiz izinlere gönderilmez, işimizden kolayca atılmazdık. Işık Fabrikası’nda, Solan Fabrikası’nda çalışan emekçiler gibi kapı önüne konulmazdık. Anayasal hakkımızı kullanarak sendikalara üye olduk diye işimizden atılmazdık, siz milletvekilleri olan bakanlar olarak 3-4 yılda emekli olurken biz 65 yaşında emekli olmaya çalışmazdık, olmak zorunda kalmazdık. Eğer ekonomimiz büyüyorsa bu büyümeyi günde 12-13 saat çalışarak, işçi cinayetlerine kurban giderek, maden faciaların da toplu ölerek, sakat kalarak sağlayan biz işçilerin gelirleri, maaşları niçin büyümüyor. Bu büyümeden niçin payımızı alamıyoruz da… Sorumlusu olmadığımız, bizim yaratmadığımız krizlerin bedelini işten atılarak, ücretsiz izne gönderilerek biz işçiler, emekçiler ödüyoruz. Yada şöyle soralım ekonomimiz iyi ise,, büyüyorsa niçin bu kadar insanımız işsiz, aç, yoksul geziyor. Yok ekonomimiz kötüyse, büyümüyorsa bu şirketler, patronlar nasıl her yıl daha fazla kazanıyor. En büyük şirketler arasına giriyor dünya zenginleri arasına nasıl oluyor da her yıl ülkemizden patronlar giriyor. Dünya milyarderleri sayımız artıyor. Anlaşılıyor ki kriz biz emekçiler, yoksullar için var. Sermayedarlar, patronlar için kriz yok krizi fırsata çevirenler var diye konuştu.
   Konuşmaların ardından 1 Mayıs kutlamalarına katılan gruplar davul- zurna eşliğinde halaylar çekip gönüllerinde eğlendiler Kutlamalar olaysız bir şekilde sona erdi.
   Haber-Foto:Mehmet Yılmaz
Bu haber 1071 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR