Bugun...
‘SİZİNLE KOMŞUYUM’ PROJESİNİN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
Tarih: 07-08-2019 10:06:00 + - ‘SİZİNLE KOMŞUYUM’ PROJESİNİN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

    ARSA (Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) tarafından yürütülen ‘Sizinle Komşuyum’ isimli sosyal uyum projesinin açılışı düzenlenen bir törenle gerçekleşti. Açılış törenine Vali yardımcısı Ali Uslanmaz, sivil toplum kuruluşları ve Kayseri’de yaşayan mülteci ve sığınmacıların temsilcileri katıldı.  
   Açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Uslanmaz Türkiye’nin büyük bir göç dalgası altında olduğunu ve ülkeye gelenleri öncelikle insan olarak gördüklerini ve kucak açtıklarını belirtti. “Burada oldukları sürece onların yanındayız” diyen Uslanmaz sözlerine şöyle devam etti;  “Son yıllarda Birleşmiş Milletler çerçevesinde yine ecdadımıza, örf ve adetimize uygun olarak gelenlere kucak açıyoruz ve onların yaşam standartlarını kaldıkları sürece en üst seviyeye çıkarmak için çaba gösteriyoruz. Burada oldukları sürece insani ve vicdanı olarak onların yanındayız. Bu faaliyetlerde bulunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
   Türkiye’nin dünya üzerinde en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu belirten ARSA (Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) Başkan Yardımcısı Zakira Hekmat Türkiye’nin bu konuda bir örnek olduğunu belirtti. Dernek olarak 2009’dan beri çeşitli alanlarda birçok faaliyetlerde bulunduklarının altını çizen ARSA Başkan Yardımcısı Hekmat, “2008 yılında Türkiye’ye öğrenci olarak giriş yaptım. Türkçe eğitimi aldıktan sonra Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak Kayseri’ye geldim. Yolda yakalanan kişilerle veya ailelere dil bilmedikleri için tercümanlık yaparak bu işe başladım. Derneğimizin adı Afgan Mültecileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Dünyada en çok mülteci barındıran ülke Türkiye ve bu konuda da örnek. Türk devletine ve hükümetine teşekkür ediyoruz” dedi.
   Açılışı yapılan projede toplum katılımını güçlendirmeye çalıştıklarını ve sosyal uyumun arttırılmasını amaçladıklarını söyleyen Hekmat, “Bu projemizde toplum katılımını güçlendirmeye çalışıyoruz, sosyal uyumun arttırılmasını hedefliyoruz. İŞKUR’dan derneğimize telefon açıp ‘biz personel istiyoruz’ diyorlar derneğimiz de Kayseri’de ki tüm Afganları tanıyor eğer Afgan istiyorlarsa onları yönlendiriyoruz Suriyeli, İranlı veya Iraklı isterlerse temsilcilerimize yönlendiriyoruz ve kaç kişi isterlerse yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.
   İHA                                        
Bu haber 133 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR