Bugun...
ASKON ‘KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ´ KAYSERİ´DE YAPILDI
Tarih: 11-02-2019 10:39:00 + - ASKON ‘KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ´ KAYSERİ´DE YAPILDI

            ASKON 2019’DA 6 ÜLKEDE TİCARET ÜSSÜ KURACAK

   2. Kültepe Ekonomi Zirvesi başladı. Zirvede konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payın yüzde 0.8 olduğunu ve ticarete yönelik yapılan çalışmaların artırılması gerektiğini söyledi.
   Zirvenin açılış konuşmasını yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Kültepe´den 4 bin yıl sonrasına çok değerli mesajlar verildiğini, bunların en önemlisinin de "Söz uçar yazı kalır" mesajı olduğunu belirtip, ticarette ün yapan Kayserili iş insanlarının başarılarının sırlarının tarihin derinliklerinden kaynaklandığını söyledi. Gülle; “Türkiye’nin en başarılı tüccarlarının bu kentten çıkması tesadüf değildir” ifadesini kullandı.
   Sözlerinin devamında son yayınlanan güncel raporların dünya ekonomik büyümesinin yüzde 3,7´den yüzde 3,5 çekildiğini işaret ettiğini aktaran Gülle, gelişmekte olan ülkelerin büyümesinin ise yüzde 4,7´den yüzde 4,5 revize edildiğini hatırlatıp, Çin ekonomisinin 2019 yılı sonu için büyüme tahmininin yüzde 6,2 olduğunu belirterek şunları kaydetti;  "Bu son 30 yılın en düşük rakamı. En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği, Brexit belirsizliğiyle çalkalanıyor. Bu yüzden ihracatçılar olarak dedik ki, 2018 yılındaki başarımızı sürdürmek için yeni bir vizyona ve bunu destekleyen yeni stratejilere ihtiyacımız var. Artık dünya ile büyüyen bir Türkiye değil, ürünleriyle pazarlarda farklılaşan, beşeri sermayesiyle sanayi 4.0´a entegre olmuş üretimiyle stratejik ürünler ihraç eden bir ülke olma yolunda ilerlemeliyiz. Ocak ayında ihracat 2019 yılı raporunu açıkladık. Uluslararası kabul görmüş bir analiz yöntemiyle ihracatta güçlü olduğumuz ürünleri ve bu ürünlerin küresel konumlarını analiz ettik. Dünyada en çok ithalatı yapılan 200 ürünü tek tek inceledik. Bunların 47´sinde rekabet avantajına sahip olduğumuzu gördük. Bu çalışmanın özeti şudur, en güçlü olduğumuz ürünler de dahi henüz keşfetmediğimiz pazarlar var.”
   Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay´da Türkiye ekonomisine bakıldığında faiz oranlarının yükseldiğini, iç talepte sıkıntı olduğunu ancak buna rağmen ortada kocaman bir dış talep bulunduğunu vurgulayıp, Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payın sadece yüzde 0,8 ve gidilmesi gereken çok yol olduğunu dikkati çekerek “Kayseri’nin ihracatta daha iyi bir yerde olması gerek. İhracat rakamları kentin potansiyelini yansıtmıyor, bunun için devlet olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazır” ifadesini kullandı
   ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ise dünyanın en eski ticaret merkezi kabul edilen Kültepe’yi sınırlarında barındıran Kayseri´de böyle bir etkinlik yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirip, iş dünyası olarak her ayın bir önceki aydan daha verimli olacağına inandıklarını ifade ederek "Şükür ihracat rakamlarımız iyi gidiyor. İş dünyasının paydaşları olarak hepimize büyük görev düşüyor. Daha çok çalışarak katma değeri yüksek ürünlere sahip iş insanları olmalıyız" diye konuştu.
   Öte yandan zirvenin açılışında Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Fikri Kulakoğlu da antik kentle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
   Haber Merkezi

 
Bu haber 186 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR