Bugun...
ORKAN HAYATI FELÇ ETTİ
Tarih: 17-01-2019 10:32:00 + -            ORKAN HAYATI FELÇ ETTİ

BİR MİNARE DEVRİLDİ, ÇOK SAYIDA BİNA VE OKULUN ÇATISI UÇTU
  25 OTOMOBİL, 20 İŞ YERİ VE EV HASAR GÖRDÜ  OKULLAR BİR GÜN TATİL EDİLDİ
   191 MAHALLENİN YOLU ULAŞIMA KAPANDI RAYLI SİTSEM ÇALIŞMADI VATANDAŞ PERİŞAN OLDU

 

   *** 8 saat süreyle etkili olan, çatıları yerinden söken fırtınada rüzgârın saatteki hızı 119 kilometre olarak ölçüldü.  Melikgazi ilçesine bağlı Osmanlı Mahallesi'nde bulunan Hunat Hatun İmam Hatip Ortaokulu şiddetli rüzgârdan dolayı büyük hasar gördü. Rüzgârın etkisi ile Talas ilçesinde bulunan Tablakaya Camisi’nin minaresi yıkıldı. Minarenin yıkıldığı alanda bulunan bir evde ise panik yaşandı. Raylı sistemde kar nedeniyle çalışmayınca vatandaş perişan oldu
   *** Fırtına nedeniyle Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine 791 ihbar geldi. İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla 98 olaya müdahale edildi. İtfaiye ekipleri, birkaç saat içinde 14 yangın, 79 kurtarma, 2 su baskını ve 3 trafik kazası olayına müdahalede bulundu. Rüzgar nedeniyle hava ulaşımında aksama yaşandı. Sabah saatlerinde İstanbul ve İzmir'den Kayseri'ye yapılacak 9 uçak seferi iptal oldu. Öte yandan Amsterdam-Kayseri arasında gerçekleşmesi gereken dış hat seferi de iptal edildi.

  RÜZGÂRIN SAATTEKİ HIZI 119 KİLOMETRE OLARAK ÖLÇÜLDÜ
  
Geçtiğimiz gün 8 saat süreyle etkili olan, çatıları yerinden söken fırtınada rüzgârın saatteki hızı 119 kilometre olarak ölçüldü. Talas ilçesinde etkili olan binaların çatısını yerinden söken, iş yerlerinin sundurmalarını, levhaları yerinden söken fırtına 8 saat süreyle etkili oldu. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından saatteki hızı 119 kilometre olarak ölçülen rüzgâr, birçok ağacı da yerinden söktü ve çok sayıda araç hasar gördü.
   ŞİDDETLİ RÜZGÂR OKULUN ÇATISINI DA YERİNDEN SÖKTÜ  
  
Etkili olan ve saatteki hızı 119 kilometre olarak ölçülen rüzgar, Hunat Hatun İmam Hatip Ortaokulu'nun da çatısını söktü.  
   Kayseri genelinde dün akşam etkili olan şiddetli rüzgarın verdiği hasar bazı bölgelerde gün ağarınca ortaya çıktı. Melikgazi ilçesine bağlı Osmanlı Mahallesi'nde bulunan Hunat Hatun İmam Hatip Ortaokulu da şiddetli rüzgardan dolayı hasar gördü.Saatteki hızı 119 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar nedeniyle yerinden sökülen okulun çatısını bir vatandaş cep telefonuyla görüntüledi.
    AŞIRI RÜZGÂR CAMİ MİNARESİNİ YIKTI
 
Akşam saatlerinde etkili olan şiddetli rüzgâr, cami minaresini yıktı. Talas ilçesinde ise çatıdan kopan parçalar araçların üzerine düşerken, sokaktaki vatandaşlar büyük panik yaşadı.  Rüzgâr dolayısıyla Talas ilçesinde bulunan Tablakaya Camisi’nin minaresi yıkıldı. Minarenin yıkıldığı alanda bulunan bir evde ise panik yaşandı. Olay anını anlatan vatandaşlar, yoğun gürültüyle birlikte minarenin yıkıldığını ve evdeki vatandaşların panik halde dışarı çıktığını anlattı. Öte yandan ilçeye bağlı Yenidoğan Mahallesi’nde de şiddetli rüzgar nedeniyle binaların çatısından parçalar yola savruldu. Vatandaşlar panik halde kaçışırken, o anlar İHA kamerasına yansıdı. Çatılardan kopan parçalar nedeniyle birçok araçta büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Polis ve itfaiye ekipleri de sık sık vatandaşların güvenlikleri için evden çıkmaması konusunda anonslar yaptı.       
   İTFAİYE EKİPLERİ 89 OLAYA MÜDAHALE ETTİ
  
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri çok sayıda olaya müdahale etti. Birkaç saat içinde 100’e yakın olaya müdahale eden İtfaiye ekipleri olası faciaları önledi.
   Akşam saatlerinde başlayan fırtına kent merkezinde ve özellikle Talas’ta etkili oldu. Bir ara Erciyes Üniversitesi civarında fırtınanın hızı 119,2 kilometre olarak ölçüldü. Fırtına nedeniyle Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatına 791 ihbar geldi. Bazıları mükerrer olan 791 olay bir gecede İtfaiye ekiplerinin yoğun bir şekilde çalışmasıyla değerlendirildi ve 98 olaya müdahale edildi. İtfaiye ekipleri, fırtınanın etkili olduğu birkaç saat içinde 14 yangın, 79 kurtarma, 2 su baskını ve 3 trafik kazası olayına müdahalede bulundu.   
   Kayseri'de yağışın etkili olduğu yerlerde kar kalınlığı yaklaşık 30 santimetreyi bulurken, ekipler yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Melikgazi, Kocasinan, Talas, Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı ile Yeşilhisar ilçesinde 191 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.
    Haber Merkezi

 
Bu haber 292 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR