Bugun...
“BAROLAR İNSANLIK HAKLARININ GENEL KORUYUCUSU VE KOLLAYICISIDIR”
Tarih: 25-06-2020 09:46:00 + -            “BAROLAR İNSANLIK HAKLARININ GENEL KORUYUCUSU VE KOLLAYICISIDIR”

BARO BAŞKANI CAVİT DURSUN;

 

   Baro Başkanı Cavit Dursun, “Devletin bütün kurumları ve kuralları aşındırılarak yok ediliyor! Sıra savunmaya geldi, sıra vatandaşın son nefesini kesmeye geldi. Ben avukatlar ya da baro için yürümüyorum. Barolar tarih boyunca bütün insanlık haklarının genel koruyucusu ve kollayıcısıdır. Biz bunun için varız, yargı bunun var” dedi.
   Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun neden yürüyüş gerçekleştirdiklerini açıkladı.  Dursun; “Ülkedeki durumları görüyorsunuz… Şu anda da maalesef ki yargının bir özelleştirilip, susturulması söz konusu. Böle bir süreç yaşıyoruz. Devletin bütün kurumları ve kuralları aşındırılarak yok ediliyor! Sıra savunmaya geldi, sıra vatandaşın son nefesini kesmeye geldi. Ben avukatlar ya da baro için yürümüyorum! Avukat neden var? Avukat vatandaşların haklarını savunmak için var. Baro neden var? Baro, vekalet alıp da davaya girmez. Barolar tarih boyunca bütün insanlık haklarının genel koruyucusu ve kollayıcısıdır. Biz bunun için varız, yargı bunun var. Ancak bugün gelinen noktada insanlar konuşamıyor! Vicdan sahibi İnsanlar da konuşmuyor! Ülke azgın bir cehaletin elinde kalıyor! Konu hakkında zerre gram bilgisi olmayan konuşuyor! Menfaatleri zedelenenler, şehirde hırsızlık, yolsuzluklardan bilgisi olmayan konuşuyor, başka yerden husumeti olanlar konuşuyor! Bu husumetlerin tamamı kurumsal husumetler! Benim kimseyle bir alış verişim yok! Ama biz bu ülkenin aydınlık geleceği için yürüyoruz. Çocuklarımız için yürüyoruz. Ameller niyetlere göredir. Ben kimse için yürümüyorum” şeklinde konuştu.
   Her Baro Başkanı kendi şehriyle ilgili konulara dikkat çekerek yürüyüş başlattığını belirten Başkan Dursun, “Asıl olan konu hukuk, adalet, vicdandır” diye konuştu. Başkan Dursun şunları söyledi: “Bu sembolik bir yürüyüş. Yani Cuma, Cumartesi ve Pazar günü 3 gün olmak üzere planlandı. Bir eylem planı hazırladık. Çarşamba günü eş zamanlı bir basın açıklaması yaptık. Her baro kendi açıklamasını yaptı. Yani her baro kendi hikayesini anlattı. Her şehrin farklı değerleri var, hassasiyetleri var, her baronun farklı durumları var. Asıl olan konu hukuk, adalet, vicdandır. Tek başımıza yürüme kararı aldık. Bütün başkanlar yürüyecek. Ben barodan çıktım yürüdüm. Tabi tekrar hatırlatıyorum bu bir sembolik yürüyüştür. Ankara’ya kadar yürümeyeceğiz.”

             

 


 
Bu haber 1662 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR