Bugun...
ERÜ’DE 6 KATLI KONGRE BİNASININ ÇATISI ÇÖKTÜ
Tarih: 03-11-2018 09:43:00 + -             ERÜ’DE 6 KATLI KONGRE BİNASININ ÇATISI ÇÖKTÜ

             İNŞAATI ANKARA FİRMASI DEMARS İNŞAAT YAPIYORDU
         
   “OSMAN AĞABEY BOYNUNA KADAR ÇAKILA GÖMÜLMÜŞTÜ”
   ***
ERÜ yerleşkesinde Demars İnşaat tarafından 2016 yılında yapımına başlanan kongre binasının çatısı çöktü. İnşaatın çatısının çökmesi sonucunda enkaz altında kalan 57 yaşındaki Osman Aydın, AFAD ve itfaiye ekiplerin çalışmaları sonrasında kurtarıldı. Olayın görgü tanığı işçi Burhanettin Ayyıldırım, “Olay olduğunda en aşağıda çalışıyorduk. Binanın çatısı çöktü dediler. Yukarda birinin kaldığının öğrenince yukarı çıktık. Yukarı çıktığımızda Osman Ağabey boynuna kadar çakıla gömülmüştü” dedi.  

   REKTÖR ÇALIŞ; “BİZ BURAYI HENÜZ DEVRALMAMIŞTIK

*** Diğer yandan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış olay yerine gelerek bilgi aldı. Çalış, can kaybı yaşanmamasının kendileri için en büyük mutluluk olduğunu belirterek, " İlk belirlemelere göre aslında altyapıda bir sıkıntı yok. Aynı noktaya çok fazla mıcır dökülmesinden dolayı bir problem oluşuyor, bu konu araştırılacak. İnşaatla alakalı bir problem var mı, biz zaten henüz devralmadık. Yüklenici firma bunu araştıracak, biz de takipçisi olacağız" diye konuştu.
   Üniversite yerleşkesinde yapımı süren 6 katlı kongre merkezinin inşaatının çatısında meydana gelen göçükte bir işçi mahsur kaldı. İşçilerin ihbarı sonrasında olay yerine gelen AFAD, İtfaiye ve UMKE ekipleri zaman kaybetmeden kurtarma çalışmalarına başladı. Yaklaşık yarım saatlik çalışma sonucunda, şantiyenin temizliğini yaptığı öğrenilen 57 yaşındaki Osman Aydın’a ulaşan ekipler, ayağı tabya ve mucura sıkışan işçiyi kurtarmaya çalıştı.  57 yaşındaki Osman Aydın’ın kafasına kadar mucura gömüldüğünü belirleyen AFAD ve itfaiye ekipleri, elleri ve küreklerle mucuru temizlemeye çalıştı.  Hem işçiler hem de kurtarma ekipleri yaklaşık 20 dakika süren çalışma sonrasında 57 yaşındaki Osman Aydın’ın bulunduğu yerden çıkardı.
   Kurtarma ekiplerinin yaklaşık 20 dakikalık çalışması sonucunda Osman Aydın, sıkıştığı yerden kurtarılarak sedyeye konuldu ve ambulansla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.
   Olayın görgü tanığı işçi Burhanettin Ayyıldırım, “Osman ağabey boynuna kadar çakıla gömülmüştü” dedi.  Ayyıldırım, “Bu olay olduğunda en aşağıda çalışıyorduk. ‘Binanın çatısı çöktü’ dediler. Olayı duyunca dışarı çıktık. Yukarda birinin kaldığının öğrenince tekrardan yukarı çıktık. Yukarı çıktığımızda Osman ağabeyin boynuna kadar çakılın içerisinde kaldığını gördük. Çakılları açmaya çalıştık. Ardından da hemen AFAD ve itfaiye ekipleri geldi. Osman ağabeyimizin verilmiş sadakası varmış. Allah’a çok şükür can kaybı olmadan hafif yaralı olarak atlatıldı” ifadelerini kullandı.
   Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, olay yerine gelerek kurtarma çalışmalarını organize etti. Kızılkan yapılan çalışmalarla ilgili olarak, "Çatıda meydana gelen göçme sonucunda bir şahsın içeride mahsur kaldığı bilgisi var. Bu ham bilgiler çerçevesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri AFAD ve UMKE ekipleri olay yerine ulaşmış vaziyette. Mahsur kalan kişiye ulaştık. Şuuru açık, ayağının tabya ile çakılların arasına sıkıştığı bilgisi var. Ekipler çakılları temizlemeye çalışıyor. O sıkışmadan kontrollü vaziyette kurtarıldıktan sonra ambulansa teslim edeceğiz. Burada zamana karşı yarış söz konusu değil. Kontrollü çalışmamız lazım. Sıkıntılı bir durum yok. İkinci bir tehlikeye sebebiyet vermeden şahsı o alandan almamız lazım" diye konuştu.
   Diğer yandan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, olay yerine gelerek bilgi aldı.
   Çalış gazetecilere yaptığı açıklamada, can kaybı yaşanmamasının kendileri için en büyük mutluluk olduğunu belirterek, "İnşaat göçüğü altında başka kimse yok. İlk belirlemelere göre aslında altyapıda bir sıkıntı yok. Aynı noktaya çok fazla mıcır dökülmesinden dolayı bir problem oluşuyor, bu konu araştırılacak. İnşaatla alakalı bir problem var mı, biz zaten devralmadık burayı. Yüklenici firma bunu araştıracak, biz de takipçisi olacağız. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra daha net bilgi verilebilir." diye konuştu.
    İHA

 

 
Bu haber 327 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ