Bugun...
KÜÇÜK MİLLET MECLİSİ’NDE DEPREM KONUŞULDU
Tarih: 03-02-2020 10:09:00 Güncelleme: 03-02-2020 10:09:00 + -	 KÜÇÜK MİLLET MECLİSİ’NDE DEPREM KONUŞULDU

   Kayseri Küçük Millet Meclisi Şubat Ayı Toplantısı’nda konuşan Jeoloji Mühendisleri eski Kayseri İl Temsilcisi Adnan Evsen; “Hem güneyden hem kuzeyden olan sıkıştırmalar Türkiye’deki depremlerin oluşmasına sebebiyet veriyor” dedi.
   Kocasinan Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantının moderatörlüğünü Rafet Ural yaptı. Toplantının konuğu Jeoloji Mühendisleri eski Kayseri İl Temsilcisi Adnan Evsen ‘Türkiye ve deprem; ülke olarak hazır mıyız’ konusunu ele aldı.
   Ülkede son 100 yılda meydana gelen depremlerde 100 bin insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Evsen; “Türkiye’nin Deprem Tehlike Haritasında en tehlikeli deprem kuşakları; Karadeniz kıyısından, İstanbul’dan Doğu Anadolu’ya kadar uzanan Kuzey Anadolu Fayıdır. Elazığ depremi, hemen Hatay’dan, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman’dan Bingöl’e doğru giden kısma da Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde gerçekleşti. Bir de ülkemizin batı kesiminde bir kısım var. Kayseri, Nevşehir ve Niğde’nin de olduğu Orta Anadolu kısımlar diğer bölgelere göre daha emniyetli ama Ecemiş Fayı’nın 6,5 büyüklüğünde deprem üretme kabiliyetini unutmamamız gerekiyor. Türkiye’yi etkisi altına alan depremleri özetledik, 4-5 tane ana segmenti var. Doğu Anadolu sıkışmalı bölge, Kuzey Doğu Anadolu tektonik bölge, Batı Anadolu genişlemeli tektonik bölge, Güneydoğu Anadolu sıkışmalı tektonik bölge ve Orta Anadolu normal bileşimli tektonik bölge olmak üzere 5 ana segmentten meydana gelmekte. En büyük tehlike oluşturan, en fazla yıkıma sebebiyet veren Kuzey Anadolu fay hattı, daha sonra Doğu Anadolu Fay Hattı. İkisi Bingöl Karlıova’da kesişiyor. Üçüncü büyük hasarları oluşturan depremler de Ege sisteminde meydana gelen depremlerdir. Orta Anadolu Bölgesi’ni tehdit eden Orta Anadolu Fay Zonu Bölgesi var, Ecemiş Fayı. Mersin, Adana istikametinden başlayıp Kayseri’ye kadar gelen, Kayseri’den de Sivas’a, oradan da Kuzey Anadolu Fayı ile birleşmiyor ama teğet geçiyor. Niçin bu depremleri yaşıyoruz, dünya üzerinde plakalar var. Bu plakalar sabit değil; yerinde durmuyor. Türkiye de yerinde durmuyor, sürekli hareket ediyor. Güney ve kuzeydeki plakalar Türkiye’yi bir mengene gibi sıkıştırıyor. Bu sıkışmayla mütevellit Kuzey Anadolu Fayı’ndan itibaren Yunanistan’a doğru Anadolu plakası her yıl 2,5 santim ilerler. Kuzeyde Karadeniz, Güneyde Arap ve Afrika plakalarının sıkıştırmasıyla kuzey-güney istikametinde de 1 santim kısalmalar meydana geliyor. İşte bu hem güneyden hem kuzeyden olan sıkıştırmalar Türkiye’deki depremlerin oluşmasına sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı. Mecliste ayrıca Hukukçular Derneği İl Temsilcisi Avukat Durdu Mehmet Yalçın da gündeme dair diğer konularda görüşlerini bildirdi.
   Haber Merkezi
Bu haber 233 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR