Bugun...
"ÜLKENİN EKONOMİSİNİ PATATES VE SOĞANLA KIYASLAMAYIN”
Tarih: 11-07-2018 10:30:00 Güncelleme: 11-07-2018 10:30:00 + -MEYVECİLER SEBZECİLER VE PAZARCILAR ODASI BAŞKANI KAYA: 
 

Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Zekeriya Kaya, hava muhalefetinden dolayı bazı sebze ve meyvelerin fiyatlarında suni bir artış oluğunu ancak Türkiye'de en ucuz sebze meyve piyasasının Kayseri'de olduğunu söyledi.   Patates ve soğan fiyatlarında da düşüş olacağını sözlerine ekleyen Kaya; "Ekonomiyi patatesle kıyasladılar. Ekonomi bir patatesle kıyaslanacak gibi değil” dedi.
   Sebze ve meyvelerin bol olduğunu ancak çiftçilerin hava muhalefetinden dolayı mahsulü toplayamamasından kaynaklanan suni artışların meydana geldiğini belirten Kaya; "Sebze ve meyve fiyatları bu mevsimde bol olduğu ve piyasanın ucuz olduğu dönemler domates, biberde ve salatalıkta suni olarak bir artış olduğu görülmekte.  İster istemez olumsuz hava muhalefetinden, yağmur yağışından dolayı. Yoksa Türkiye Cumhuriyeti'nin en ucuz meyve sebze piyasası Kayseri’de diyebilirim. İddia edebilirim çünkü Türkiye’deki bu piyasa iyiye gidiyor. Üretim bölgelerinden daha ucuza, kaliteli bir şekilde Kayseri’de biz vatandaşımıza bu hizmetimizi veriyoruz" diye konuştu.
        Patates ve soğan fiyatlarında da düşün olacağını sözlerine ekleyen Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Zekeriya Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü; "Patates ve soğan Türkiye’de gündem konusu oldu. Ekonomiyi patatesle kıyasladılar. Ekonomi bir patatesle kıyaslanacak gibi değil. Çünkü bir ton patates Adana’da yetişiyor belli bir süre içerisinde, şuan Niğde en başta İnegöl’de, Ödemiş’te, Tokat Altunhisar’da yetişmeye başladı. Ürünler çıktı, piyasaya düştü. Kayseri’de 2 TL’ye patates, soğan satılmaya başladı. Günden güne düşecek. Kimsenin telaş etmesine gerek yok. Kendisini bilmezin birisinin ortaya çıkıp da ortalığı karıştırmak, malını değerlendirmek için gündem oluşturmak, gündemi değiştirmek için yaptıkları dedikodu. Başka hiçbir şey değil. Türkiye’miz elhamdülillah bu sene rahmetle doldu. Yağışlar oldu. Türkiye'de sebze, meyve sıkıntısı diye hiçbir şey yok. Pahalanan ürünlerimiz günden güne düşecek, düşüyor da. Vatandaş boşuna telaş etmesin. Ekonomi günden güne iyiye gidiyor. Kimse tutup da Türkiye’nin o kadar ekonomik sıkıntıları, ihtiyaçları varken gelip patatesi, soğana endekslemesinler. Kimse boş konuşmasın. Art niyetli olan veya stokçular olabilir. Zaten şuanki patates kışlık patates değil. Dayanma süresi de bundan bir hafta sürmez. Taze patatestir. Yağışlardan dolayı üretici tarladan ürünlerini toparlayıp süremediğinde fırsatçılardan bunlardan istifade 3 TL’lik malı 13TL’e maalesef çıkardılar. Günden güne düşecek. Şu an yağışlarda bitti. Rahmetimiz de, üretimimizde de fazla. Vatandaş en ucuzunu, en kalitesini yemeye başlayacak, yiyorlar da"
   İHA                                        
Bu haber 182 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR