Bugun...
ERÜ REKTÖRÜ GÜVEN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ
Tarih: 12-01-2018 10:26:00 Güncelleme: 12-01-2018 10:26:00 + -ERÜ REKTÖRÜ GÜVEN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

            REKTÖR GÜVEN “ERÜ ARTIK BİR TAŞRA ÜNİVERSİTESİ DEĞİL”

   Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle Kayseri’de faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle yemekli sohbet toplantısında bir araya geldi. Gecede konuşan Rektör Prof. Dr. Güven; “Artık Erciyes Üniversitesi bir taşra üniversitesi, bir Anadolu üniversitesi olarak değerlendirilmiyor. Türkiye’nin büyük üniversitelerden biri olarak değerlendiriliyor. Bizlerde bundan gurur duyuyoruz” dedi.
   Etkinlikte yapılan konuşmalarda Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Yavuz Navruz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazetecileri ağırlamasından dolayı teşekkür etti.
   Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasına tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı.
   Basın mensupları ile her zaman koordineli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Rektör Güven, üniversitelerinin aldığı başarılar ile yürüttüğü projeler hakkında bilgiler verdi: “Erciyes Üniversitesi artık bir Anadolu üniversitesi olma vasfının çok ötesinde, Türkiye’nin büyük üniversitelerinden birisidir. Dünyanın birçok ülkesinde tanınan ve bilinen bir üniversite haline geldik. Son yıllarda birçok alanda büyük başarılar göstermeye başladık. Hemen her hafta mutlaka yeni bir başarıda yer alıyoruz. Bu başarılardan en önemlisi ve en prestijlisi 10 Araştırma Üniversitesi içerisinde yer almamızdır. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında araştırma üniversitesi olan Anadolu’da tek il Kayseri ve tek üniversite ise Erciyes Üniversitesi’dir. Bunun dışında yine üç yıldır üst üste 5-9 Yaş Grubu Teknoparklar içerisinde birinci oluyoruz. Üniversitemizin başka başarıları da var. Yakında belki gördünüz. En yeşil üniversiteler arasında Türkiye’den altıncı sıradayız. Girişimcilik sıralamasında ilk 20 içerisinde yar alıyoruz. Uluslararası sıralama kuruluşlarının yaptığı sıralamalar var. Dünya çapında değer gören 10 tane sıralama kuruluşu var. Biz bu 10 sıralama kuruluşundan 8’inde sıralamaya girmiş bulunmaktayız. Tabi ki hedeflerimiz daha büyük. Daha üst sıralarda inşallah yer alacağız. Önümüzdeki hafta YÖK’te bir toplantı var. Orada da sıralamalar açıklanacak. Zannedersem tıp alanında Türkiye’de 3. sırada görünüyoruz. Başka derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerinde de tıp, sağlık ve mühendislik alanında da ilk 2’de, 5, 6, 7 ve 8’lerde yer aldığı alanlar var. Yani Erciyes Üniversitesi bunun bir tesadüf olmadığını ve devamlılık gösterdiğini ispat etmiş bir üniversitedir. Başka bir sıralama daha yayınlandı. Dünyada yapay zekâ çalışan kurum ve kuruluşlar sıralandı. Microsoft’un birinci olduğu bir sıralamada Erciyes Üniversitesi olarak 82. sıradayız. Türkiye’den bu sıralamaya giren tek kurumuz. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki! ERÜ şu anda Kayseri’nin tanıtımı açısından en büyük değerlerinden birisidir. Belki de en büyüğü olduğunu söyleyebiliriz. Kayseri’de bilindiğinden daha büyük bir yerdeyiz. Artık Erciyes Üniversitesi bir taşra üniversitesi, bir Anadolu üniversitesi olarak değerlendirilmiyor. Türkiye’nin büyük üniversitelerden biri olarak değerlendiriliyor. Bizlerde bunun bir mensubu olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”
   Konuşmasının ardından ise Rektör Güven,  basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
   Haber Merkezi

 

 
Bu haber 202 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ